ТРЦ “РЕСПУБЛІКА”
АРХІМАТИКА
Київ, Україна

ТРЦ “РЕСПУБЛІКА”
АРХІМАТИКА
Київ, Україна

Успішний досвід проектування масштабного торгово-розважального центру в Києві з використанням ARCHICAD

Чим більше масштаб проекту, тим складніше його проектувати: ставиться більше завдань, залучається більше людей, виникає більше питань і проблем, які потребують вирішення. Все це відчули на собі співробітники компанії АРХІМАТИКА (Київ, Україна), коли займалися проектуванням багатофункціонального комплексу «Республіка», в який входить величезний однойменний торгово-розважальний центр та житловий комплекс. Про особливості проекту і про те, як в роботі архітекторам допомагає ARCHICAD®, нам розповіли архітектор Андрій Денисенко та ВІМ-менеджер Ігор Юрасов з компанії «АРХІМАТИКА».

Про ТРЦ «Республика»

Адреса: Україна, Київ, вул. Кільцева дорога, 1
Розробка: 2012 – 2014
Стадія: робоча документація, реалізація
Девелопер проекту: KAN Development
Категорія: нове будівництво
Загальна площа: 230 000 кв. м.
Використане ПЗ: ARCHICAD, RHINO, GRASSHOPPER, Solibri Model Checker

Місто в місті

ТРЦ “Республіка” знаходиться в голосіївському районі Києва, за адресою Кільцева дорога, 1. Хоч це і далеко від центру міста, але, завдяки розвиненій транспортній інфраструктурі, дістатися до нього можна з мінімальними витратами часу з будь-якої точки Києва. Поблизу ТРЦ є станції метро “Іподром” і “Теремки”, автовокзал та аеропорт “Жуляни”. Всього біля “Республіки” проходить більше 20 маршрутів громадскього транспорту. Зараз об’єкт готовий на 80%, а коливідкриє свої двері для відвідувачів, буде обслуговувати не лише весь мікрорайон Теремки та південні передмістя Києва, а й жителів інших районів міста і навіть інших міст України. Також ТРЦ забезпечить до 5000 робочих місць. Що стосується житлового комплексу, то його будівництво станом на 2017 рік ще не розопчалося.

Візуалізація ТРЦ «Республіка» – зображення надане компанією «АРХІМАТИКА»
Житловий косплекс і ТРЦ “Республіка” – це, фактично, місто в місті зі своєю інфраструктурою: школами, дитячими садками, магазинами, готелями, продуманною системою благоустрою. Головний виклик, котрий стояв перед нами, – це величезні розміри об’єкту. Площа усіх об’єктів перевищує 1 мільйон квадратних метрів,– говорит Андрей Денисенко

У житловому комплексі, наприклад, 46 будинків, що складаються з приблизно 450 секцій, а площа всіх об’єктів перевищує 1млн. Квадратних метрів. При цьому на етап проектування замовником відводився обмежений час – вісімдесят днів. Вперше доводилося проектувати об’єкт подібного масштабу, а також шукати рішення для дійсно унікальних завдань 0 нетрадиційна функціональність зон, ефектне рішення вхідної групи ТРЦ, розміщення на території центру небаченого за розміщення на території центру небаченого за розмірами дитячого парку атракціонів. У проекті ТРЦ “Республіка”є американські гірки довжиною 500 метрів і висотою 20 метрів, колесо огляду діаметром 18 метрів і висотою з шестиповерховий будинок, аеродинамічна труба виосотою 10 метрів, вежа падіння висотою 18 метрів. У вирішенні цих завдань архітекторам допоміг ARCHICAD.

Модель ТРЦ «Республіка» – зображення надане компанією «АРХІМАТИКА»

Варіативність проектування

Проект ТРЦ “Республіка” виявився дуже технологічним та складним у сенсі організації колективної роботи, залучення кваліфікованих спеціалістів, у тому числі суміжних спеціальностей. За допомогою ARCHICAD ми змогли організувати роботу усіх, хто працював над проеком, максимально швидко та ефективно. Наприклад, архітектор конструював модель та відразу ж надсилав її суміжникам, які починали займатися функціональним плануванням.– пояснив Ігор Юрасов

BIM-менеджер Андрій Денисенко додає: “Щоб встигнути у терміни, ми використовували максимум можливостей ARCHICAD. Це стосується і колективної роботи, і роботи із “суміжниками”, і роботи з модулями. Дуже стала у нагоді реалізована в ARCHICAD концепція конструктора. Працює вона дуже просто. Припустимо, ми набираємо варіанти по фасадах, плануваннях, потім все це збираємо в окремі секції, які варіюються по поверзовості та параметрах. Після цього секції в певній послідовності збираються в групи будинків, в результаті виходить увесь житловий комплекс. Також перед нами стояла ще одна задача – потрібно було максимально варіативно все обіграти, щоб об’єкти не виглядали однаковими. Це вимагало найширшого використання груп елементів в ARCHICAD. В результаті ми отримали величезну модульну структуру, яка наліувала до 500 файлів. Сумарно вийшло близько 1ГБ даних, причому це були виключно файли архітекторів, без урахування роботи конструкторів та інженерів”.

Інструмент для архитектора

Фахівці «АРХІМАТИКИ» підкреслили, що великий плюс ARCHICAD у тому, що це – спеціалізоване рішення для архітекторів: “Для того, щоб забити цвях, потрібен інструмент. Забивати можна молотком, плоскогубцями або чолом. Але найкраще все ж молотком, тому що це спеціальний інструмент для забивання цвяхів. Ось ARCHICAD – це інструмент саме для архітекторів, який найкраще вирішує їхні завдання”.

З ARCHICAD ми познайомились у далекому 2009 році. Саме тоді “АРХІМАТИКА” почала використовувати ARCHICAD для ынформацыйного моделювання, яке згодом отримало назву ВІМ. З тих пір – це один з наших основних робочих інструментів. Деякі наші проекти, які ще залишаються незавершиними, ми ведемо у 19-й та 20-й версіях. Нові проекти вже будуть виконуватися у 21-й. Загалом ж принцип досить простий – починати проект у найновішій версії. – пояснили спеціалісти

OPEN BIM

Усього над проектом “Республіки” працювали близько 200 людей, включаючи не тільки архітекторів «АРХІМАТИКИ», а й службу замовників, творчий нагляд, інженерів та конструкторів.

Взаємодія LOD 440, (виявлення колізій) – зображення надане компанією «АРХІМАТИКА»

“Те, що ми зібрали докупи інформаційну модель цбого комплексу і скоординували величезну кількість фахівців, з точки зору ВІМ – безпрецедентно, і ми цим по праву пишаємося. Якщо говорити про проект уцілому, то використання таких спеціалізованих ВІМ-рішень, як ARCHICAD, допомогло уникнути колосальної кількості помилок. Нам вдалося виявити безліч розбіжностей при зведенні розділів, заощадити багато часу і ресурсів. Крім цього, ми отримали безцінний досвід, який показав, що під кожну задау потрібен свій інструмент, але результат роботи цих інструментів легко зводиться докупи за допомогою ВІМ-технологій”, – зазначив Андрій Денисенко.

Слайд з презентації про проектування МФК «Республіка» – наданий компанією «АРХІМАТИКА»
Велику роль відіграло застосування OPEN BIM ® підходу, який дозволяє не прив’язуватися до однієї платформи, а по максимуму використовувати сильні сторони усіх дотсупних інструментів та обмінюватися даними за допомогою універсального формату файлів IFC. Був епізод, коли знадобилося спроектувати конусоподібні елементи декору та надати їх будівельникам. Змоделювати їх за допомогою ARCHICAD можливо, але щоб експортувати модель вручну знадобився б тиждень. В результаті одинз наших спеціалістів за день зібрав у програмі для моделювання схему, що розклала каркас, завдяки чому ми за півдня пропрацювали з десяток варіацій цих елементів декору. Коли ми зупинилися на одному з них, взявши його за робочий, специфікація моделі була експортована в ARCHICAD та вбудована у загальну модель,– поділився досвідом Ігор Юрасов.

Колективна робота приносить плоди

При проектуванні будь-якого об’єкта, а тим більше такого величезного, як “Республіка”, колективна робота входить на перше місце. У ARCHICAD є інструмент Teamwork, який дозволяє істотно прискорити роботу над проектом. “За один тиждень з використанням інструменту Teamwork можна зібрати приблизну модель об’єкту. Без ARCHICAD цього не зробити і на місяць. Таким чином процес запускається на 2-3 тижні раніше”, – говорить Андрій Денисенко.

Командна робота також дозволяє архітекторам набагато швидше реагувати на питання, зміни та колізії, які надходять від “суміжників” і заново видавати коректну інформацію. Без ARCHICAD це займає в рази більше часу, – додає Ігор Юрасов.

BIM-стандарт в архітектурному бюро

ВІМ-технології дозволяють звязати все розділи проекту, зменшити кількість помилок, привести всіх учасників будівництва до єдиного розуміння проекту, скоротити і оптимізувати бюджет будівництва, а також його терміни.

Одна з проблем, з якою часто зустрічаються в Україні – це відсутність єдиного прийнятого стандарту ВІМ. Це не заважає працювати архітекторам, але часто збиває з пантелику замовників, тому що різні архітектурні бюро розуміють ВІМ по-своєму і відповідно доносять інформацію до замовників. У той же час, у багатьох країнах стандарти ВІМ прописані та чітко регламентовані, тому замовник знає, що очікувати та які переваги він отримає, якщо архітектурне бюро застосовує ВІМ-технології. На думку архітекторів, ініціатива про стандартизацію ВІМ повинна виходити від користувачів.

Для розробки стандарту роботи всередині компанії “АРХІМАТИКА” використовувала адаптовану версію британського ВІМ-стандарту. “Ми переклали документ, адаптували від наші реалії, вказали першоджерело, про що просили автори, і працюємо відповідо до нього”, – розповів Андрій Денисенко.

Хід будівництва ТРЦ «Республіка» – фото надане компанією «АРХІМАТИКА»

Про архітектурну компанію «АРХИМАТИКА»

«АРХІМАТИКА» – українська архітектурна компанія, заснована у 2005 році архітекторами Дмитром Васильєвим та Олександром Поповим. За 12 років роботи побудовано житлових комплексів та громадських будівель більш ніж 1,5 млн. Квадратних метрів. Серед реалізованих проектів – ЖК “Комфорт Таун”, офісний комплекс “Оптима плаза”, ЖК “Паркове місто”, архітектурні рішення екстер’єру офісного центру 101 Tower тощо. Побудовані об’єкти знаходяться в Києві, Львові, Астані, Мінську та інших містах.

Сайт компанії: http://archimatika.com
Сайт проекта ТРЦ «Республика»: http://respublika.com.ua/

ПРО GRAPHISOFT

Компанія GRAPHISOFT® в 1984 році здійснила BIM -революцію, розробивши ARCHICAD® — перше в індустрії САПР BIM-рішення для архітекторів. GRAPHISOFT продовжує бути лідером на ринку архітектурного програмного забезпечення, створюючи такі інноваційні продукти, як BIMcloud™ — перше в світі рішення, спрямоване на організацію спільного BIM-проектування в режимі реального часу, EcoDesigner™ — перший в світі повністю інтегрований додаток, призначений для енергетичного моделювання та оцінки енергоефективності будівель, і BIMx® — лідируючий мобільний додаток для демонстрації та презентації BIM-моделей. З 2007 року компанія GRAPHISOFT входить до складу концерну Nemetschek Group .