Центр Чарльза Перкінса, Університет Сіднея
Компанія fjmt
Сідней, Мельбурн, Оксфорд

Центр Чарльза Перкінса, Університет Сіднея
Компанія fjmt
Сідней, Мельбурн, Оксфорд

Знаковою будівлею для програми ARCHICAD 21 став новий Центр Чарльза Перкінса при Університеті Сіднея. У цьому провідному наково-освітньому комплесі новому поколінню вчених дослідників та практиків, що займаються вивченням проблем ожиріння, діабету та серцево-судинних захворювань, надається місце для спільної роботи та навчання.

Архітектори: fjmt,
архітектори-партнери: Building Studio
Розташування: Сідней, Австралія
Тип: Навчальний заклад
Вартість: 385 млн. AUD / 293 млн. USD
Площа: 538 000 фт2 / 50 000 м2
Програмне забезпечення: ARCHICAD, Rhinoceros, Grasshopper, MicroStation, Revit, Navisworks, AutoCAD

Проект будівлі Центру Чарльза Перкінса був створений компанією fjmt, що займається розробкою різних розділів документації та є однією з передових та найбільш титулованих компаній в галузі архітектури та містобудування в регіоні. Компанія fjmt орієнтована на високі стандарти проектування, впровадження інновацій та полімпшення умов громадського простору. Почавши у 1990х роках застосувати в своїй роботі передові на той момент технології САПР та PDF, на даний момент fjmt володіє 97 ліцензіями ARCHICAD.

У 2000 році компанія зрозуміла необхідність організації проектування та розробки документації на основі 3D. Ознайомившись з можливостями трьох провідних додатків, керівництво зробило свій вибір на користь ARCHICAD, перш за все, через кращу організацію командного проектування в режимі реального часу. Спрочатку ARCHICAD передбачалося використовувати лише для робочого архітектурного проектування та створення документації, проте, з часом, архітектори fjmt істотно розирили сферу застосування додатку.

По мірі вивчення функцій координації 3D-моделей та організації роботи з суміжними спеціалістами та підрядниками, фахівці компанії стали експертами в газулі інформаційного моделювання будівель.

У 2010-х роках найбільш важливі проекти вже розроблялися із застосуванням підоду OPEN BIM, заснованому на обміні інформацією в міждисциплінарному форматі IFC.

На сьогоднішній день, для більшої частини проектів компанії характерний високий рівень ВІМ-моделювання у середовищі ARCHICAD, доповненого додатком dRufus при роботі над дуже складними об’єктами.

З 2013 року, компанія fjmt почала надавати повний пакет сервісних послуг з управління ВІМ-даними як в процесі проектування, так і на етапі будівництва. Процес експлуатації об’єктів теж може бути побудований на основі раніше створених інформаційних моделей будівель, що представляють собою суворо впорядковані бази даних.

Fjmt також активно застосовує додатки Rhinoceros та Grasshopper, використовуючи для прямого обміну даними нещодавно створене GRAPHISOFT розширення Grasshopper-ARCHICAD Live Connection.

Це дозволяє практично будь-які форми та об’єми, що параметризуються відповідно до визначених алгоритмів, але, водночас, єповноцінними елементами інформаційних моделей будівель.

Ми змогли перенаправити ресурси зі створення документації на більш детальне моделювання. 3D-моделювання дозволяє нам реалізовувати такі архітектурні рішення, які ніяк інакше просто неможна пропрацювати. За допомогою Teamwork в ARCHICAD ми зможемо організовувати сумісну роботу більшої кількості спеціалістів над великими проектами. А з появою рішення BIMcloud ми отримали можливість підключати до роботи над одним і тим самим проектом співробітників з наших віддалених офісів. І, нарешті, 3D-координація проектів – це єдино вірни підхід, якщо вам необхідно звести воєдино складні інженерні мережі, конструктивні елементи та архітектурні рішення, перевіривши їх на відповідність до усіх норм та правил.– Джонатан Редман (Johnathan Redman), директор компанії fjmt
Керування BIM-данними при проектуванні та будівництві | Схема: ©fjmt

Центр Чарльза Перкінса – опис проекту та конструктивне рішення

Центр Чарльза Перкінса (CPC), розташований в західній частині кампусу Кемпердаун Університету Сіднея, являє собою шестиповерхову будівлю (плюс три підвальні поверхи). Спорудження цього центру стало першим

Етапом створення території, призначеної для досліжень у галузі біології. Проект був розроблений таким чином, щоб організувати комфортне навчання та спільну науково-дослідницьку діяльність фахівців різних дисциплін, включаючи біомедицину, біоінформатику, а також обчислювальні та соціальні науки.

У будівлі загальною площею 50 000м2 експерименьтальні медичні та комп’ютерні лабораторії займають 16 000 м2. Внутрішнє планування такомпоновка просторів – максимально оптимізовані з урахуванням багатофункціональності комплексу. Відкритий офісний простір та розташування блоку основних лабораторій сприяють ноформальному спілкуванню співробітників, покликаних по-новому підійти до процесу навчання та проведення наукових досліджень.

Об’єм та фасади будівлі прив’язані до осьового розташування будівель кампусу, включаючи Wilkinson Axis. Вертикальні пропорції облицьованого піщаником північно-західного фасаду підсилюють гармонійне поєднання цієї будівлі з прилеглим коледжем Св. Джона, який належить до об’єктівкультурної спадщини. Для цього фасаду характерні вертикальні вікна з глибокими чвертями, які підкреслюють його ритм та створюють додатковий захист від сонця.

Південно-західний фасад, спрямований на трикутний відкритий простір, має великі площі засклення, розділені численними алюмінієвими горизонтальними планками з нейтральним щітковим анодуванням. Решта фасаду оздоблена горизонтальними рядами піщаника, які чергуються із заскленням та алюмінієвими елменетами, відповідно до фукцій внутрішніх приміщень та загальними пропорціями облицювання.

Фасади Центру Чарльза Перкінса в ARCHICAD
Зображення: ©fjmt

Віртуальна відеоексурсія по Центру Чарльзу Перкінса

Просторове планування інтер'єру

Природа людського тіла, схеми послідовності ДНК і циркуляція крові стали тим джерелом, який надихнув архітектора на новий підхід до загальних архітектурних рішень та дизайну інтер’єру будівлі. Великий центральний атріум – це серце громадського життя та місце, де люди збираються, обмінюються інформацією та новинами, діляться проблемами і просто спілкуються. Атріум має скульптурну форму з горизонтальними безперервними “стрічками”, які звивисто розходяться від поверху до поверху та пов’язують між собою галереї, сходи атріуму декоративну стінку.

Організація простору навколо атріуму підсилює відчуття відкритості та залучає людей до спілкування, що не порушує роботу в лабораторіях.

Панорама 360° Атріуму | © Дуглас Луан (Douglas Luan)

Поверховий план х трьома горизонтальними функціональными ярусами (лабораторія, робоча та комунікаційна зони) – джерело сайт: architectureau.com

Типові поверхи мають нескладну компоновку, що полегшує орієнтацію постійних співробітників та відвідувачів в будівлі, де на трьох функціональних ярусах розташована лабораторна зона, зона нарад і переговорів, а також – робоча зона.

Теплі, насичені кольори та багатошарова екологічна графіка контрастують з білими галереями та сприяють візуальному щонуванню всієї будівлі.

Універсальність, поєднання матеріалів та високий ступінь проробки деталей разом із серією комплексних рішень, таких як високотехнологічне засклення, продуманий захист від сонця, застосування фотоелементів та правльне використання денного освітлення в атріумі – все це надає будівлі сучасного вигляду, який відповідає не тільки вимогам сьогодення, а й передовим тенденціям розвитку архітектури.

Проблеми, пов'язані з проектуванням та документацією

Під час роботи над великими проектами завжди виникають як труднощі, так і потенційні можливості. Центр Чарльза Перкінса не є винятком.

Однією з особливостей стала спільна робота двох архітектурних компаній (fjmt та Building Studio архітектори-партнери) при розробці проекту та підготовці документації на одній і тій же стадії проекту. Враховуючи, що для будівлі характерна велика кількість деталей та зон взаємодії, одним із найскладніших завдань була синхронізація роботи двох команд.

Взаємодія базувалася на обміні IFC-моделями та ортогональними проекціями в форматі DWG, включаючи поверхові плани, перетини та фасади.

Чимало складнощів виникло в процесі аналізу будівлі, в якій об’єднано безліч зон з різними фукціями, включаючи робочі місця, навчальні та клінічні приміщення, лабораторії з високими технічними характеристиками. Все це вимагало пильної уваги та точної коорднації в умовах обежень у часі та вартості.

Підвищення швидкості проектування та будівництва – це характерна риса застосування САПР, але в даному випадку проблема полягала в тому, що етапи проектування, підготовки документації та будівництва накладалися один на одного. Наприклад, підготовка документації почалася ще до узгодження робочого проекту та до початку ескізного проектування інтер’єрів. При цьому завдання на проектування включало в себе випуск усіх розділів документації.

Модель Центру Чарльза Перкінса в ARCHICAD | зображення: ©fjmt

Цей проект став однією з перших будівель, спроектованих fjmt в ARCHICAD13,а нова версія TEamwork 2.0 дозволила істотно підвищити швидкість роботи команди. Функції швидкого резервування і редагування окремих складових проекту забезпечили гнучкий підхід і дали можливість організувати робочий простір архітекторів по шарах, по поверхах або просто на основі заданих критеріїв вибору елементів.

Функція Teamwork стала важливим доповненням, яке дозволило нашим співробітникам гнучко та ефективно. Учасники команди могли резервувати та редагувати елементи моделі як з офісу, так і віддалено. Ця технологія значно підвищила ефективність роботи в ARCHICAD, особливо в умовах жорсткого графіку проектування та будівництва.– Джонатан Редман (Johnathan Redman), директор fjmt
Розрізи Центру Чарльза Перкінса в ARCHICAD | зображення: ©fjmt

Універсальність ARCHICAD дозволила паралельно працювати над ескізним та робочим проектами, а також опрацьовувати документацію наіть при частковому збігу періоду проектування і будівництва. Інформаційні моделі використовувалися для демонстрації різних варіантів проекту замовникові, погоджень проектних рішень із суміжними спеціалістами та проведення робочих нарад із підрядниками.

Через прискорене проектування та необхідність випуску повного комплекту документації підрядник (компания Brookfield Multiplex Constructions) включився в роботу на ранньому етапі. За допомогою IFC-моделей здійснювалася вся координація та виявлення колізій, що виникають між конструкціями таелементами інженерних мереж.

ARCHICAD чудово підходить для керування великою кількістю експортованих та імпортованих даних. Ми використовували централізовану модель для поєднання всієї необхідної інформації, яка була пов’язана з окремими файлами проекту та комлектами креслень.– Джонатан Редман, директор fjmt
Компоновка одного з вузлів інженерных мереж, що розміщена в моделі ARCHICAD | зображення: © Allstaff Airconditioning

Складнощі моделювання

Компанія fjmt розпочала роботу над цим проектом в ARCHICAD 13, а закінчила її в ARCHICAD 15. У створенні проекту взяли участь 20 архітекторів та дизайнерів. Найважче було побудувати модель усього атріуму, що містить криволінійні профілі та сходи двоякої кривизни.

Архітекторам вдалося втілити проектний задум за допомогою різних інструментів та особливих прийомів. Однак програма ARCHICAD не стоїть на місці, і за цей час компанія GRAPHISOFT створила нові інструменти, які дозволяють виконати ці непрості завдання значно швидше та простіше.

Наприклад, розширення Rhino-Grasshopper-ARCHICAD Live Connection дозволяє організувати двоспрямований обмін даними між ARCHICAD і Rhino/Grasshopper. Таким чином, деякі елементи ВІМ-моделі ARCHICAD можна створювати на основі певних алгоритмів перетворення практично будь-якої геометрії.

Модель конструкцій/архітектури однієї зі сходових конструкцій, створена в Rhino/Grasshopper | зображення: ©fjmt
Сходи Центру Чарльза Перкінса, змодельовані в ARCHICAD 21 | зображення: © fjmt

Крім того, в ARCHICAD 21 з’явилися абсолютно нові інструменти Сходи та Огорожа, що діють на основі запатентованої технології Predictive Design™ і дозволяють легко та просто моделювати і створювати документацію навіть дуже складних елементів

Концепція використання інструментів Сходи /Огорожа илюструє процес ескізного моделювання однієї зі сходових конструкцій Центру Чарльза Перкінса в ARCHICAD 21.

Висновки

Творчо використовуючи інструменти іноваційного проектування у поєднанні з передовим програмним забезпеченням, компанія fjmt створила проект Центру Чарльза Перкінса, який повністю відповідає найвищим світовим стандартам та гідно послужить дослідникам і викладачам майбутніх поколінь

Учасники проекту

Архітектурне проектування

fjmt и Building Studio (архітектори-партнери)

Будівництво та генеральний підрядник

Суміжні спеціалісти

Конструктив та організація будівництва: Robert Bird Group
Фасад: Surface Design
ВЗКІК: Steensen Varming/Allstaff
Газ: Steensen Varming/Hoslab

Електропостачання та освітлення: Steensen Varming/Fredon
Гідравліка: Harris Page & Associates/Axis Plumbing/A-Squared
Пожежна безпека: Arup/Triple M Fire
Акустичне обладнання:Acoustic Logic
Аудіовізуальні засоби: WSP Group/Fredon
Безпека: Fredon/SMP Security
Консультант з енергоресурсів: EMF Griffiths
Дотримання вимог та нормативів: McKenzie Group Consulting
Доступність: Accessibility Solutions
Підйомні пристрої: Roy Barry & Associates/Axis Plumbing/A-Squared
Небезпечні вироби: Cetec
Графічний дизайн: Minale Tattersfield
Планування: Urbis

Про компанію fjmt

Компанія fjmt – володар численних нагород, австралійська архітектурна майстерня, яка прагне створювати проекти з високими характеристиками та покращувати умови громадського простору.

“Місце та спільність людей нероздільні. Кожен із наших проектів, розроблений з урахуванням цих понять, є таким перетворенням та інтерпретацією майданчика, що дозволяє клієнтові та всьому співтовариству, для якого ми будуємо, побачити реальне втілення своїх бажань. Ми намагаємося створити архітектурну форму та відкритий простір, де включено та відображено образ людини, цінності та ідеї, і який, що не менш важливо, поширюється на громадську територію.”

Компанії fjmt були вручені численні нагороди в галузі архітектури та проектування, включаючи нагороду Всесвітнього архітектурного фестивалю “Кращий будинок року в світі”, нагороду АІА (Американського інституту архітекторів) “Нагорода сера Зельмана Коуена за громадські будівлі та споруди” та премію Ллойда Риса за містобудівне проектування, медаль за архітектуру NZIA (Новозеландського інституту архітекторів) та міжнарону премію RIBA (Королівсього інституту британських архітекторів).

У своїх студіях, що знаходяться в Сіднеї, Мельбурні (Австралія) та Оксфорді (Велика Британія), компанія fjmt виконує замовлення від громадських відомств, комерційних організацій та мешканців по всій Австралії, а віднедавна – і в Європі. Ці замовлення компанії найчастіше виявляються результатом успішної участі у міжнародних архітектурних конкурсах.

Фото: ©fjmt

ПРО GRAPHISOFT

Компанія GRAPHISOFT® в 1984 році здійснила BIM-революцію, розробивши ARCHICAD® — перше в індустрії САПР BIM-рішення для архітекторів. GRAPHISOFT продовжує бути лідером на ринку архітектурного програмного забезпечення, створюючи такі інноваційні продукти, як BIMcloud™ — перше в світі рішення, спрямоване на організацію спільного BIM-проектування в режимі реального часу, EcoDesigner™ — перший в світі повністю інтегрований додаток, призначений для енергетичного моделювання та оцінки енергоефективності будівель, і BIMx® — лідируючий мобільний додаток для демонстрації та презентації BIM-моделей. З 2007 року компанія GRAPHISOFT входить до складу концерну Nemetschek Group.