AURA apart
Da Vinchi Group
Одеса,
Україна

BIM-технології для AURA Apart: «Тепер ми просто не можемо, а точніше не хочемо, працювати інакше»

Перед фахівцями з проектування нерідко стоїть ціла низка умов, врахування яких є важливим для успішності проекту. Під час роботи над AURA аpart компанії Da Vinchi Group та Vatmanstudio зіткнулись із непростими умовами розташування комплексу — на березі моря, у сейсмічній зоні та зі складним рельєфом місцевості. Про те, як впорались із нетривіальним завданням та чому використовували саме ARCHICAD, розповідають засновник Da Vinchi Group Сергій Юрець та BIM-менеджер Віталій Правдич.

Сергій Юрець — засновник, ГАП, Da Vinchi Group та Віталій Правдич — BIM-менеджер, Da Vinchi Group

Об’єкт: AURA Apart
Назва компанії: Da Vinchi Group, Vatmanstudio
Архітектори: Сергій Юрець – засновник, ГАП (Da Vinchi Group), Віталій Правдич – BIM-менеджер (Da Vinchi Group), Сергій Міль – розробка концепту та дизайну (Vatmanstudio)
Тип: апарт-готель
Розташування: м. Одеса, вул. Золотий Берег, 37

Стадія проекту: Р, будівництво
Площа забудови: 1 543,75 кв.м.
Загальна площа: 16 986,45 кв.м.
Використане ПЗ: ARCHICAD, BIMx pro, BIMx lab, Rhino+Grasshopper, Revit, Лира сапфир 3D, Pix4D, Owncloud

Легкий фасад у гармонії з узбережжям

Проектування комплексу AURA аpart розпочалося наприкінці 2017 року і мало на меті зробити легкий фасад, який гармонійно доповнить картину морських пейзажів та узбережжя.

Головна задача, яка стояла перед архітекторами та дизайнерами, полягала у тому, щоб дати мешканцям можливість насолоджуватись краєвидами та приморським кліматом. І вони із цим однозначно впорались– вважає Сергій Юрець
Оскільки будівництво готелю планувалось на морському узбережжі, при проектуванні необхідно було врахувати його кліматичний вплив. Крім того, ділянка проектування розташована у достатньо активній сейсмічній зоні – 7 балів, що накладає певні конструктивні обмеження. Ще одна особливість — складний рельєф: проект розміщено на різкому схилі– окреслює основні попередні задачі перед проектувальниками Віталій Правдич
Перспективне зображення з висоти пташиного польоту | Vatmanstudio

Відповідальний етап проекту – визначення ПО для архітектора

За словами BIM-менеджера проекту, вирішальними аргументами на користь ARCHICAD стали попередній практичний досвід та широкий функціонал програми. Програма дозволяє наповнити модель інформацією та використовувати її надалі за допомогою функції автоматичної побудови фасадів, розрізів, деталей і фрагментів проекту, підраховувати специфікації і експлікації, оформляти документацію та інше. Серед основних переваг називає також те, що створювати проект може одночасно вся команда спеціалістів у загальному файлі, що суттєво зменшує час проектування.

Існує багато пропозицій для архітекторів щодо ПЗ на ринку, проте безперечними лідерами є ARCHICAD і Revit. Для нашої компанії найзручнішим програмним продуктом став саме ARCHICAD. Сучасний світ стрімко розвивається і нові вимоги будуть з’являтись завжди. Тому важливо, щоб розробники програмного забезпечення активно на них реагували і максимально задовольняли потреби своїх користувачів– вважає Сергій Юрець

На його думку, інтерес архітекторів до ПЗ для BIM лише зростає і це помітно на глобальному рівні. Наприклад, британські державні замовлення на проектування виконуються виключно з використанням BIM-технологій та й приватні компанії поступово переходять на нього. Тому використання ARCHICAD та BIM в цілому — одна із умов конкурентоспроможності на ринку.

BIM-модель комплексу, скріншот з ARCHICAD, Da Vinchi Group

BIM як можливість залучати замовника до проектування

Da Vinchi Group почала серйозно впроваджувати ВІМ у 2018 році — зі створення пілотної команди і відділу BIM. Мета — перехід на повноцінне 3D-проектування більшості розділів та максимальна автоматизація процесів проектування.

Наша компанія активно використовує BIM і тепер ми просто не можемо, а точніше не хочемо, працювати інакше. BIM дає можливість залучати замовника до процесу проектування. Це дозволяє йому контролювати всі етапи проектування онлайн і зменшити кількість зустрічей для погоджень. В результаті замовник отримує саме те, що він бажає. А для керівника проектної організації лишається більше часу для роботи з новими потенційними клієнтами– коментує Сергій Юрець

У свою чергу, Віталій Правдич певен, що BIM дає можливість уникнути зайвих проблем у майбутньому — до початку будівництва. Так, коли розділи проекту розробляються окремо, завжди є шанс припуститися помилки. У зведеній інформаційній моделі вони зведені до мінімуму, тому під час реалізації не виникає додаткових витрат.

Коли ми зіткнулись із першими проблемами, то зрозуміли, що функціонал ARCHICAD ми використовуємо не на всі 100%. Ми почали вчитись та навчати колектив, влаштували додаткові курси з підвищення рівня володіння програмою, освоюємо зв’язку програми з Grasshopper. Завдяки цьому ми змогли удосконалити роботу і автоматизувати більшість рутинних процесів. Ще однією задачею було об’єднання всіх розділів в одну модель, оскільки інженерні розділи проектувались не в ARCHICAD. Тому ми вирішили обмінюватись моделями у відкритому форматі IFC– визначає практичні моменти впровадження технології BIM-менеджер

BIM-технології спростили проектування AURA аpart і допомогли в багатьох моментах. Наприклад, під час проектування інженерних мереж у підземному паркінгу команда контролювала габаритні відстані для проїзду машин від інженерних мереж і перевіряла, чи потрібне збільшення висоти паркінгу. Крім того, для посадки будівлі необхідно було правильно вирахувати рельєф: де треба його вирівняти, де додати сходинок, тощо.

Більшість складних моментів ми погоджували з замовником, демонструючи їх в 3D через додаток BIMx онлайн– додає Віталій Правдич

Окрім того, застосування додатку дозволило замовнику отримати детальну інформацію про будь-який елемент проекту: достатньо одного кліка по об’єкту, щоб дізнатися закладені проектувальниками матеріали, їх кількість, а також вартість – ключові відомості, необхідні для прийняття рішення.

ВІМ-модель AURA Apart для демонстрації замовнику, скріншот з GRAPHISOFT BIMx Model Transfer, Da Vinchi Group

BIMcloud – Teamwork: працювати у команді ефективно

При BIM-проектуванні кількість часу, затраченого на об’єкт, особливо не змінюється, але покращується якість проекту і зменшується термін його реалізації, що робить будівництво дешевшим.

Коли проект запустили в роботу, постала задача швидко реалізувати нульовий цикл. Тому ми підключили проект до BIMcloud – Teamwork і над ним одночасно працювали 4 архітектора. Вони оперативно виконали роботу і підготували завдання для інженерів. Завдяки функціям колективної роботи ми вклалися в стислий термін видачі нульового циклу– підкреслює Правдич

За його словами, для цього проекту використовувалась система модулів, які повторювались на поверхах, (скляний фасад, сходи, вентиляційні шахти, перемички та ін.), що суттєво спрощувало подальші обрахунки і менше завантажувало модель. А для оформлення квартирографії були використані спеціально розроблені GDL-об’єкти.

Перевірка на колізії - критично важливий етап проекту

У ході розробки та об’єднання всіх розділів у зведену BIM-модель у середовищі ARCHICAD виконувалася перевірка на колізії. Ця надзвичайно важлива частина проекту раніше виконувалася вручну, що значно підвищувало ризик того, що вже на етапі будівництва будуть виявлені невідповідності та перетини інженерних систем. Такі помилки призводять до додаткових витрат часу на їх вирішення, а також помітно підвищують підсумкову вартість проекту. Тепер це виконується автоматично у середовищі ARCHICAD: знаючи проблемні зони, архітектори Da Vinсhi Group у першу чергу шукали перетини інженерних систем як з несучим каркасом будівлі, так і між собою. Підсумковий файл з позначкою «на виправлення» передавався суміжникам, які вносили корективи – кожен у свою проектну частину.
Цікаво, що у підсумку найбільшу кількість перетинів було зафіксовано саме між різними інженерними системами.

Перевірка інженерних систем на колізії, скріншот з ARCHICAD, Da Vinchi Group

Авторський нагляд з BIMx

Цікаво, що ARCHICAD допоміг під час роботи над проектом не лише у ефективному спілкуванні із замовником, але і на будмайданчику. Під час авторського нагляду представник проектувальників відвідує об’єкт і може продемонструвати прямо з планшету проект чи його окремі деталі у 3D. Тобто, авторський нагляд за будівництвом ведеться за допомогою програми BIMx для порівняння роботи будівельників із ВІМ-моделлю.

Авторський нагляд на об’єкті за допомогою ВІМ-моделі у мобільному додатку ВІМх, фото – Da Vinchi Group

Результат проекту - визнання експертів міжнародного рівня

Проект AURA аpart також здобув декілька міжнародних архітектурних нагород, що наочно демонструє блискучу роботу проектувальників та якість ПЗ, яке використовувалось на усіх етапах.

Проект був високо оцінений не лише замовником, але і журі міжнародного конкурсу European Property Awards у Лондоні, отримавши нагороди в номінаціях Residential High-rise Architecture Ukraine і Best Apartment Ukraine– резюмує Сергій Юрець
Нагородження Aura Apart на European Property Awards, Лондон | Da Vinchi Group

Про Da Vinchi Group

Da Vinchi Group – архітектурне бюро, що гадає послуги комплексного проектування житлових та комерційних об’єктів та інжинирінгові послуги. Супроводжує проект від ідеї до здачі об’єкта в експлуатацію.

ПРО GRAPHISOFT

Компанія GRAPHISOFT® в 1984 році здійснила BIM-революцію, розробивши ARCHICAD® — перше в індустрії САПР BIM-рішення для архітекторів. GRAPHISOFT продовжує бути лідером на ринку архітектурного програмного забезпечення, створюючи такі інноваційні продукти, як BIMcloud™ — перше в світі рішення, спрямоване на організацію спільного BIM-проектування в режимі реального часу, EcoDesigner™ — перший в світі повністю інтегрований додаток, призначений для енергетичного моделювання та оцінки енергоефективності будівель, і BIMx® — лідируючий мобільний додаток для демонстрації та презентації BIM-моделей. З 2007 року компанія GRAPHISOFT входить до складу концерну Nemetschek Group.